घरमै बसेर काठको कामबाट मासिक १६ हजार

घरमै बसेर काठको कामबाट मासिक १६ हजार

सल्यान, जेठ १४ – पैसा कमाउन वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाको संख्या धेरै छ । स्वदेशमा पनि आम्दानीको स्रोतको पहिचान गर्न सक्ने हो भने राम्रो आम्दानी गर्न सकिन्छ । यस्तै उदाहरण बन्नुभएको छ, सल्यानको दार्मा गाउँपालिका २ फरुलाचौरका १९ वर्षीय कृष्णबहादुर वली ।

घरको आर्थिक अवस्था कमजोर भए पनि उहाँलाई भने विदेश जाने मोहले कति पनि छोएन । आर्थिक अवस्था कमजोर भएकै कारण उहाँले उच्च शिक्षा अध्ययन गर्न सक्नुभएन । तर सिल्पकार सम्बन्धी सीप सिकेपछि पैसा कमाउन विदेशी भूमिमा भौँतारिनु परेन ।

अहिले उहाँले दार्मा गाउँपालिकामा रहेको फर्निचर उद्योगमा काम गर्न थाल्नुभएको छ । काम गरेवापत उहाँले मासिक १६ हजार पारिश्रमिक पाउने गरेको बताउनुभयो ।

        घरमा पैसाको जति आवश्यक परेपनि घर छोडेर बाहिर जाने सोच कहिल्यै पनि नआएको उहाँको भनाई छ । ‘आप्mनै गाँउघरमा आप्mन्त र साथीहरुको माझमा बसेर काम गर्नुको आनन्द नै छुट्टै हुन्छ’ उहाँले भन्नुभयो, ‘नचिनेको विदेशी भूमिमा त काम मात्रै गर्ने हो न कसैले चिन्छ न त हाल खबर नै सोध्छ । त्यस्ता ठाउँमा किन जानु । बरु थोरै पैसा भएपनि स्वदेशमा नै राम्रो ।’

सेभ द चिल्ड्रेनसँगको साझेदारीमा दलित विकास समाज सल्यानले सञ्चालन गरेको तीन महिने तालिम सिकेपछि सिप विकास केन्द्रबाट समेत सीप परीक्षा पास गरेर उहाँले काम सुरु गर्नुभएको हो । उहाँले विदेशमा गएर पसिना बगाएर पुरै जिन्दगीको गुजारा नहुने बताउनुभयो ।

बरु सीप सिकेर आप्mनै गाँठाँउमा केही गर्न सके त्यसले जीवन धान्न सहज हुने उहाँको भनाई छ । अवसरको खोजी गर्ने हो भने यहाँ धेरै सम्भावना हरु छन् पहिचान गर्न सक्नु पर्छ भन्दै उहाँले यदि कुनै पनि सिप सिकेको छ भने त्यो व्यक्ती बेरोजगार बस्न नपर्ने बताउनुभयो ।

आफूले दिन रात मेहनत गरेर काम गर्ने र कमाएको पैसाबाट आगामी दिनमा  आफ्नै फर्निचर उद्योग खोल्ने उहाँको योजना छ । ‘अहिले काम पाएको छु घरबाट नै आउने जाने गर्ने भएकाले खर्चपनि खासै लाग्दैन पैसा बचाई रहेको छु’ उहाँले भन्नुभयो,’ ‘पैसा बचाउन सकें भने कुनैदिन आफ्नै फर्निचर उद्योग खोल्ने छु । र आफूजस्तै आर्थिक अवस्था कमजोर भएका युवालाई  गाउँमै काम दिने सोच बनाएको छु ।’

Source ujyaaloonline

Share